Hořčík je prvek, bez kterého nemůžeme být zdraví. Hraje významnou úlohu v celé řadě fyziologických dějů v lidském těle. Jeho latinský název magnesium, je odvozen od oblasti Magnesia v řecké Thessaly, kde se hořčík už v dobách rozkvětu řecké kultury využíval k léčbě.
Proč tak významný prvek pro tělo patří k nejvíce deficitním minerálům?
Hořčík je sice obsažen v poměrně velkém počtu potravin, ale množství nemusí odpovídat hodnotám, které se nám ve finále skutečně vstřebají v gastrointestinálním traktu. Tento proces je totiž ovlivňován celou řadou faktorů. Další složky přijímané potravou jako fytáty (obsažené například v celozrnných produktech nebo luštěninách), hrubá vláknina, volný tuk, fosfáty, cukr anebo některé minerální látky se kterými hořčík interaktuje (jako například vápník), mohou jeho biologickou dostupnost snížit.
Další vliv na stav hořčíku v těle mají fyzická a psychická zátěž organismu nebo nadměrné dávky alkoholu. Všechny tyto faktory významně vyčerpávají zásoby této životodárné látky.
Hořčík - jeden z nezbytných minerálů pro zdravé kosti a zuby
V dospělém organismu se nachází kolem 20 - 30 gramů hořčíku. Nadpoloviční většina se nachází v kostech, kde je připraven jako pohotová zásoba a podílí se na správné mineralizaci kostí a zubů. Vyskytuje se zde především jako komplex společně s vápníkem a fosforem. Proto nedostatek hořčíku způsobuje nadměrnou ztrátu kostní hmoty.
Další část hořčíku (přibližně 40%) se nachází ve svalech (hlavně srdeční a kosterní svalovině), kde se podílí na mechanismu kontrakce a relaxace svalu. Zbytek připadá na další orgány těla.
Hořčík jako významný minerál v enzymatických reakcích
Kromě přibližně 1% mimobuněčného hořčíku, se ho většina nachází uvnitř buněk, kde se účastní celé řady enzymatických reakcí. Každá buňka v našem těle má nějakou specifickou funkci, ve které participuje také hořčík.
Přesněji bylo popsáno a je vědecky dokázáno, že se podílí minimálně na 300 reakcích v lidském organismu. Působí jako aktivátor mnoha enzymů, a to především těch, podílejících se na energetickém metabolismu. Hořčík totiž napomáhá při přeměně všech tří základních živin - bílkovin, tuků, sacharidů. Pomáhá vytvářet a opravovat DNA a RNA, základní genetickou informaci našeho těla. Je to prvek podílející na syntéze protonových a elektronových transportérů a na stabilizaci buněčné membrány (blokuje vápníkové kanály, zamezuje vstupu vápníku do buňky a tím snižuje neurosvalovou dráždivost). Jen k tomu, abychom mohli například ohnout prst, je potřeba hořčíku k tvorbě mozkových peptidů a důležitého neurotransmiteru acetylcholinu, k tomu, aby se svaly mohly po kontrakci znovu uvolnit a i k tomu, aby se nervový vzruch dostal z mozku až prstu, který se ohne. A to nejsou zdaleka všechny funkce, které nějak ovlivní.
Hořčík jako minerál, který uvede naše tělo do celkové pohody
Významnou funkcí hořčíku je regulace nervové a svalové činnosti. Tím, že udržuje vápník mimo prostor buněk, chrání nervový systém proti “předráždění” a zamezuje tak křečím a záškubům. Jedním z příznaků nedostatku hořčíku v těle, který můžeme u sebe pozorovat, je například křeč v lýtku, “mravenčení” v končetinách nebo třes očního víčka.
Hořčík ovlivňuje také inervaci (zásobení tkáně nervovými vlákny) a jeho nedostatek má proto vliv na celkovou pohodu a projevuje se nervozitou a stavy vnitřního nepokoje. Doplněním hořčíku vrátíme našemu tělu fyziologickou rovnováhu, uvedeme ho do klidného stavu a zároveň mu vlijeme novou energii.
Hořčík a jeho význam pro naše srdce
Hořčík má také vliv na kardiovaskulární systém. Pomáhá rozšiřovat cévy a podílí se na udržování normálního srdečního rytmu. Optimální množství v krvi zajišťuje správnou krevní cirkulaci a zabraňuje vzniku trombóz a infarktů. Hraje svou roli i při srážení krve. Hořčík také ovlivňuje hladinu cholesterolu tím, že inhibuje působení klíčového enzymu pro jeho syntézu. Dá se říci, že udržuje cholesterol v rovnováze - blokuje jeho syntézu, když je ho nadbytek nebo naopak zrychluje tvorbu, když je ho nedostatek.
Uvolněním a rozšířením krevních cév a stažených svalů může také předcházet nepříjemným bolestem hlavy a migréně.